Rozwijalnia MÓZGU

MÓZG rozwija się przez całe życie.

Środa, 17. sierpnia 2016.

To prawda, że w wieku 4 lat liczba neuronów w mózgu osiąga swoją maksymalną wartość, a potem zaczyna się zmniejszać. Mimo tego wciąż rozwija się sieć połączeń między komórkami. O sprawności umysłowej decyduje ich gęstość i szybkość przesyłania informacji, oraz rozległość pobudzanych w mózgu obszarów. Uczeni twierdzili, że mózg rozwija się do 25. roku życia, potem zaczyna się jego degeneracja - tracimy neurony i połączenia między nimi. A jedyne co można było zrobić, to opóźniać proces starzenia się. Ostatnie badania dowiodły, że możemy mieć niezwykły wpływ na rozwój własnego mózgu przez całe życie.

Deborah M. Burke z Kalifornijskiego Uniwersytetu Pomona twierdzi, że:

„Systematyczna stymulacja mózgu, znacząco przyczynia się do poprawy funkcjonowania dorosłego człowieka.”

Z badań wynika, że powodem słabszego działania mózgu dorosłych ludzi, jest naturalne spowolnienie procesu przekazywania informacji pomiędzy neuronami. Istnieje jednak pewna specyficzna dla okresu dorosłości umiejętność przypominania sobie rzeczy w „okrężny sposób”. (przykład: kiedy dziecko nie może sobie przypomnieć imienia koleżanki, zazwyczaj jego jedynym sposobem szukania odpowiedzi, jest sięganie do pamięci. Tymczasem dorosły będący w podobnej sytuacji, potrafi sobie przypomnieć przykładowe imię, wypowiadając na głos alfabet lub napotykając się na przedmiot w jakiś sposób nawiązujący do szukanej osoby.) Dorosły mózg utrzymany na odpowiednim poziomie aktywności, cały czas buduje nowe ścieżki pomiędzy neuronami, przez co sprytnie rozpoznaje szablonowe sytuacje, widzi unikalność chwil i podaje gotowe rozwiązania w niewiarygodnie krótkim czasie.

„Umysł jest plastyczny i ciągle się zmienia nie w sensie rozrostu masy a w swojej złożoności.”

Warto więc zawsze poszerzać swój zasób wiedzy i umiejętności, a także zmienić styl życia i wprowadzić regularne ćwiczenia umysłu. Sprawny mózg to sprawny umysł, a sprawny umysł to umiejętność koncentracji, pamięć, inteligencja, kreatywność, język i wiedza.

O tym w najnowszej odsłonie Rozwijalni MÓZGU.


Wszelkich informacje udzielamy telefonicznie, lub drogą mailową.